Gru 07 2017

Zdrowa żywność nie zawsze jest zdrowa

Published by at 3:40 pm under Uncategorized

Moja przyjaciółka Anna jest prawnikiem i ma ustalone poglądy na temat odżywiania. Unika cukru, liczy kalorie i przedkłada razowe pieczywo nad białe. Kiedy na sklepowej półce wyśledzi “miodowo-pszenne” bułeczki, z rozkoszą wrzuca je do swego wózka na zakupy. Cudownie. Ale czy na pewno?

Anna, która bystrym okiem prawnika łatwo przenika mętne zawiłości umów i kontraktów, nie pomyślała o tym, by przeczytać szczegółowe informacje na etykiecie. Choć opakowanie obwieszcza, że do produkcji użyto “miodu, pełnego ziarna i otrębów”, to drobnym drukiem napisano, że pierwszym (a więc dominującym) składnikiem jest wzbogacona mąka pszenna, czyli po prostu biała mąka. Razowa mąka jest druga na liście, a otręby gdzieś na samym dole, między octem i solą.  Cukier, który w przekonaniu Anny został zastąpiony miodem, też się tutaj znalazł, ukryty pod jednym ze swych licznych pseudonimów: syrop kukurydziany.

Trudno jednak obwiniać Annę. Ponieważ zdrowa żywność dobrze się ostatnio sprzedaje, opakowanie wykonano w taki sposób, by sprawiało wrażenie, że producenci wzięli sobie do serca nasze zdrowie. Ale to, co wygląda zdrowo, niekoniecznie musi być zdrowe.

W wielu produktach ograniczono lub wyeliminowano sól, cukier, tłuszcz i dodatki, zwiększono natomiast zawartość pełnego ziarna. Inne natomiast pozostały nie zmienione, epatując hasłami, które od strony prawnej pozbawione są znaczenia, na przykład: “naturalne”, “zdrowe”, “organiczne”.

Możliwość komentowania Zdrowa żywność nie zawsze jest zdrowa została wyłączona

Comments are closed at this time.


Blogi. Darmowe Blogi.